Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest metodą leczenia schorzeń stawu biodrowego polegającą na wymianie stawu biodrowego na sztuczny staw tj. protezę. Zabieg ten jest uważany za jedną z najbardziej skutecznych operacji w całej medycynie. Jest to bezpieczna procedura, która w efektywny sposób doprowadza do ustąpienia dolegliwości bólowych i wzrostu zakresu ruchu operowanego stawu i pomaga powrócić do normalnej codziennej aktywności.

Wskazaniami do wykonania zabiegu są dolegliwości bólowe stawu biodrowego związane z:

  • pierwotnymi zmianami zwyrodnieniowymi,

  • schorzeniami reumatycznymi,

  • pourazowymi zmianami zwyrodnieniowymi,

  • jałową martwicą kości,

  • skutkami dziecięcych chorób stawu biodrowego.

Istotą zabiegu jest usunięcie uszkodzonej chrząstki stawowej i kości, a następnie zastąpienie jej protezą stawu biodrowego. Głównymi elementami protezy są panewka, wkład, trzpień i główka. Proteza może być mocowana do kości za pomocą specjalnego cementu. Obecnie jednak częściej wykorzystuje się tzw. protezy bezcementowe, które posiadają pokrycie powierzchni umożliwiające zrośnięcie się implantu z kością.

Decyzję o operacji podejmuje się zazwyczaj na podstawie rozmowy i badania pacjenta oraz w oparciu o zdjęcie RTG stawów biodrowych. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zniszczenia stawu może być konieczne wykonanie dodatkowych badań i konsultacji lekarskich.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczym, a rehabilitacja rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu. Najczęściej wymagana jest krótka trzydniowa hospitalizacja po operacji.

Przykład biodra ze zwyrodnieniami i bez:

ARTOZABEZ ARTROZY

Rodzaje trzpieni protez:

Szyjkowy

Przynasadowy

Długi trzpień