Najczęściej zadawane pytania dotyczące palucha koślawego
Potoczne wyrażenie “hallux” pochodzi z łaciny i oznacza paluch, czyli pierwszy palec stopy. Mówiąc o jednostce chorobowej “hallux”, powinno się prawidłowo nazywać ją “hallux valgus”, czyli paluch koślawy. Ta nazwa opisuje deformację palucha, czyli jego odchylenie na zewnątrz od linii środkowej ciała.
Paluch odchyla się na zewnątrz, natomiast kość śródstopia (jak na obrazku) do wewnątrz, tzn. w kierunku linii środkowej ciała. Doprowadza to do powstania widocznego i bolesnego uwypuklenia.
Uwypuklenie nie jest prawdziwą wyroślą kostną. Jest głową kości śródstopia, która wyczuwalna jest z powodu deformacji. Przebiegający w tej okolicy nerw grzbietowy palucha może być drażniony w obuwiu i powodować uczucie drętwienia lub uciążliwe, palące bóle palucha.
Poprzez tą deformację paluch traci część swojej istotnej funkcji podpórczej, więc sąsiednia druga kość śródstopia jest przewlekle przeciążona. Przeciążenie objawia się bolesnym zgrubieniem skóry pod drugą (również często pod trzecią) głową kości śródstopia. Znajdujące się w tej okolicy ścięgna i torebki stawów są podrażniane i mogą zostać uszkodzone, co skutkuje zaburzonym balansem małych palców i rozwojem palców młoteczkowatych.
Korekcję uzyskuje się poprzez przecięcie kości (osteotomię), która zostaje ustabilizowana dwoma małymi śrubami w prawidłowej pozycji do czasu wygojenia się kości (6-8 tygodni). Po tym okresie śruby nie są już konieczne, lecz usuwa się je rzadko, ponieważ nie są wyczuwalne.
Operacja trwa około godziny. Powikłania są w chirurgii stopy rzadkie, lecz nie można ich całkowicie wykluczyć. Możliwe powikłania opisane są w osobnej broszurze i są omawiane w czasie rozmowy z lekarzem.
Jednym z powikłań po operacji palucha koślawego może być nadmierna korekcja. Jednak ta rzadka komplikacja występuje do kilku tygodni po zabiegu i musi zostać skorygowana poprzez dodatkowy zabieg.
Bóle po zabiegu, jeżeli wogóle występują, można efektywnie opanować prostymi środkami przeciwbólowymi. Całkowite obciążanie operowanej stopy nawet bez kul jest możliwe w specjalnym bucie pooperacyjnym. Po operacji powinno się ograniczyć wstawanie w pierwszej dobie, aby zminimalizować krwawienie. Opatrunek jest zmieniany następnego dnia. Jego wykonanie jest bardzo proste. Nici są najczęściej rozpuszczalne i nie wymagają usuwania. Od momentu, kiedy rana jest sucha (z reguły po 7-10 dniach), można myć stopę. Należy jednak pamiętać, że nadmierne moczenie rany przedłuża gojenie i kontakt z wodą powinien być ograniczony. Po myciu rana powinna zostać zabezpieczona suchym opatrunkiem.
GODZINY OTWARCIA
Wtorki | 15:00 – 19:00 |
Czwartki | 15:00 – 19:00 |